Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mundurowi odwiedzili seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Mońkach

Data publikacji 20.02.2015

W ramach działań „Bezpieczny Senior”, w dniu dzisiejszym mundurowi odwiedzili podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Mońkach.

Bezpieczny senior to ogólnopolska akcja Policji mająca na celu chronić osoby starsze, przed próbami oszustw, wyłudzeń i kradzieży. Do funkcjonariuszy dochodzą niepokojące sygnały o próbach oszukania lub wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców naszego powiatu, także seniorów. Działania sprawców wskazują, że wykorzystują oni metodę, „na wnuczka”. Policjanci z KPP w Mońkach w czasie spotkania ostrzegali seniorów przed działaniem oszustów i uczulali na ewentualne niepokojące sygnały w najbliższym i lokalnym środowisku .

Przypominali w trakcie spotkania, iż oszuści wchodzą do mieszkań seniorów pod różnymi pretekstami - sprzedaży artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych, powołując się na osoby urzędowe jak: pracownicy ZUS-u, urzędu skarbowego, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Działający w ten sposób złodzieje – to w wielu przypadkach kobiety, których twarz wzbudza sympatię seniorów, a przyjazny uśmiech i ciepły głos usypiają instynkt starszych ludzi. Nieuczciwe zamiary tuszują miłą aparycją, wzbudzającym zaufanie wyglądem, kulturalnym zachowaniem i pełną empatii rozmową. Zanim senior zdąży zorientować się że pada ofiarą zaplanowanej, pozbawionej skrupułów manipulacji – zostaje okradziony z cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy. Uczestnicy z uwagą wysłuchali wystapienia. Na zakończenie spotkania funkcjonariuszka rozdała wszystkim obecnym upominki w postaci kalendarzy „Bezpieczny senior”.

 

 

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach.

Ostrzegamy również  seniorów przed współczesnymi zagrożeniami, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki:  oszuści a cyfryzacja, zakupy przez internet,  bankowość elektroniczna, pożyczki tzw. „chwilówki” - kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz”, oszustwa „na wnuczka, kominiarza …” itp., bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz przemoc domowa wobec osób starszych. W ramach programu, osoby starsze otrzymują materiały profilaktyczne w formie ulotek, plakatów, kalendarzy. Bardzo pomocna w szerzeniu inicjatywy jest rola mediów, które nagłaśniają spektakularne zdarzenia z udziałem starszych osób.

Powrót na górę strony