Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak zachować się w przypadku ataku psa

Data publikacji 05.07.2016

Każdemu może się przytrafić spotkanie na swojej drodze agresywnego psa. Co wtedy zrobić? Jak się zachować? Choć tak na prawdę nie ma złotego środka na to co zrobić w sytuacji zaatakowania nas przez psa, jednak jest kilka zasad czego nie robić aby do tego nie dopuścić.

Pies to zwierzę i jego zachowania są albo wyćwiczone przez człowieka (jego właściciela) albo instynktowne, będące reakcją na zachowania człowieka wobec niego. Tak więc z całą pewnością można stwierdzić, że za większość pogryzień odpowiedzialny jest człowiek.

Pamiętajmy zatem – pies zazwyczaj nie atakuje niesprowokowany. Prowokacją może być bezpośrednie umyślne zachowanie człowieka np. drażnienie psa, zabieranie mu jedzenia, zabawek, szarpanie się z nim. Ale sprowokować psa można zupełnie nieświadomie np. wykonując jakieś gwałtowne ruchy, które zwierzę może odebrać jako atak na niego. Często przyczyną ataku jest też niewłaściwy sposób, w jaki pies został wychowany i brak odpowiedniej opieki lub to, że miał on złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi. Niepilnowane dzieci pozostawione ze zwierzęciem bez nadzoru dorosłych mogą nieświadomie zrobić coś co sprowokuje go do zaatakowania i nieszczęście gotowe.

Jakich prostych zasad przestrzegać by uniknąć ataku psa.

  • W żadnym wypadku nie wolno zostawiać małych dzieci samych z psami.
  • Nie wolno przeszkadzać psu podczas jedzenia. Nie można pozwolić żeby dziecko zabierało mu pożywienie bo może je ugryźć.
  • Pies nie jest zabawką, nie wolno go ciągnąć za uszy, wkładać mu palców do oczu czy ciągnąć za ogon.
  • Nie wolno bawić się z obcymi psami nawet jeżeli właściciel jest w pobliżu, szczególnie gdy pies jest duży.
  • Nie wolno drażnić psa, dokuczać mu lub próbować go uderzyć (np. uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami można wyzwolić u psa agresję).
  • Nie wolno wchodzić na cudzą posesję, gdzie jest pies. Nie należy skracać sobie drogi do domu przejściem przez ogród lub podwórko sąsiada, a tabliczkę z napisem ” Uwaga zły pies” czy  „Ja tutaj pilnuję” zawsze traktować bardzo poważnie.
  • Na spacerze nie wolno spuszczać psa ze smyczy i należy pamiętać, że powinien on mieć kaganiec.

Kiedy jednak pies cię zaatakuje, co robić? Jak się chronić, żeby uniknąć pogryzienia bądź je zminimalizować?

Nie ma złotego środka, który okazałaby się skuteczny w 100 %. Do niedawna uznawano, że bezpiecznie jest przyjąć pozycję na tzw. „żółwia”. Pamiętajmy jednak, że zanim ułożymy się nieruchomo musimy wykonać kilka szybkich ruchów a to może jeszcze bardziej rozjuszyć zwierzę.

Innym rozpowszechnianym sposobem jest zasada „bądź jak drzewo”. Pozycja ta polega na tym by ustawić się bokiem do psa, sztywno na nogach (wrośnij w ziemię), ręce trzymać blisko ciała. Nie patrzyć na psa i stać nieruchomo. Nie uciekać. Ta metoda również nie daje gwarantowanego bezpieczeństwa, gdyż dorosłemu człowiekowi, a tym bardziej dziecku ciężko będzie utrzymać równowagę, na którego skoczy pies choćby tylko średniej wielkości np. labrador.

Trzeba znać wszystkie omówione wyżej sposoby obrony przed atakiem psa, bo mogą zadziałać ale pod jednym warunkiem, że zwierzę jest w fazie przed agresją tzn. gdy tylko grozi. Aby uchronić się przed atakiem psów należy znać zwyczaje czworonogów – co jest bezpieczne w kontakcie z nimi, a co je prowokuje do agresji. Zapewnijmy dzieciom taką opiekę, by nigdy nie były narażone na niebezpieczeństwo pogryzienia przez psa oraz wpajajmy im zasady ograniczonego zaufania i respektu do psów.

Powrót na górę strony