Uwaga na motocyklistów - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na motocyklistów

Data publikacji 31.05.2017

W odróżnieniu od kierowców samochodów, motorowerzyści i motocykliści nie są chronieni karoserią, poduszkami powietrznymi czy pasami. Widząc motocykl, myślmy o nim jako o człowieku, a nie o pojeździe. Sezon dla motocyklistów trwa tylko pół roku. Apelujemy, aby w tym czasie kierowcy samochodów zachowali szczególną ostrożność.

Kierowcy jednośladów niejednokrotnie jeżdżą bardzo szybko i o wypadek łatwo. Brawura i nadmierna prędkość to jedno, nieuwaga i nieostrożność kierowców to drugie.

Kierowcy samochodów i  motocykliści nie potrafią bez konfliktu i bezpiecznie korzystać z dróg, czego wynikiem są tragiczne wypadki.

Rozwagę na drogach powinni zachować i kierowcy samochodów osobowych i motocykliści. Funkcjonariusze często są świadkami olbrzymiej fantazji kierowców jednośladów, którzy nadużywają prędkości i łamią wszelkie możliwe przepisy. Pamiętajmy jednak, że nie każdy motocyklista chce być utożsamiany z tą grupą. Są i tacy, którzy jeżdżą dojrzale i rozważnie, przestrzegają przepisów i nie szarżują.

Życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom zarówno motocykli i samochodów. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści. Każdy jest takim samym użytkownikiem drogi.

 

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów: 

- Myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe

- Rozglądaj się uważnie, szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo 

- Zachowaj dystans przynajmniej czterech sekund od motocykla

- Uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów

- Udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki 

- Pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy!

Praca w Policji