Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wzmożone działania „Bez DOMU, ale NIE bez POMOCY”, w trosce o osoby narażone na wychłodzenie organizmu.

Data publikacji 23.02.2018

Reagując na ujemne temperatury powietrza, monieccy policjanci prowadzą wzmożone działania pod hasłem „Bez DOMU, ale NIE bez POMOCY”. W trosce o osoby narażone na wychłodzenie organizmu, intensywnie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, odwiedzają osoby samotne, schorowane i niezaradne życiowo. W dzisiejszych działaniach policjantów wspierali strażacy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mońkach.

Od paru dni temperatura na zewnątrz zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Kiedy na dworze panują ujemne temperatury wiele osób traci zdrowie lub nawet życie. Problem dotyka przede wszystkim osób samotnych, w podeszłym wieku oraz bezdomnych, dlatego monieccy policjanci prowadzą wzmożone działania  pn. „Bez DOMU, ale NIE bez POMOCY”.  Dzisiaj, w ramach tych działań funkcjonariusze wspierani przez strażaków oraz pracowników socjalnych kontrolowali miejsca wskazane przez lokalnych mieszkańców na KMZB jako zagrożenie, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Odwiedzili osoby samotne, schorowane i niezaradne życiowo.  Pomagali nie tylko udzielając porad, ale sprawdzali także stan instalacji grzewczych oraz pomogli w zaniesieniu opału do domu, mieszkającemu samotnie staruszkowi. Monieccy policjanci interweniowali również wobec osoby, która przebywała w warunkach zagrażających jej życiu z powodu niskich temperatur. Narażona na wyziębienie kobieta przebywała w budynku z wadliwą instalacją grzewczą, w stanie nietrzeźwości. W ramach podjętych działań pomocowych, kobieta została odwieziona i umieszczona w Ośrodku „PURMIA” w Zofiówce.  

O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę "BEZDOMNOŚĆ" i zaznaczyć to miejsce na mapie. Zostanie ono sprawdzone przez funkcjonariuszy, a w przypadku potwierdzenia, objęte oczywiście nadzorem w ramach działań "Nie bądźmy obojętni".

Samotność i alkohol to sprzymierzeńcy śmierci z zimna. Apelujemy o reakcję. Zaglądajmy do naszych samotnie mieszkających sąsiadów, interesujmy się osobami bezdomnymi, bo czasem tylko zwrócona uwaga, jeden telefon wzywający pomoc mogą uratować życie.

Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 bądź 997 może uratować życie.