,,ODBLASKOWY EKSPERYMENT” - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

,,ODBLASKOWY EKSPERYMENT”

Data publikacji 02.01.2019

Ciemna okolica, niewidoczna grupka młodzieży. Tak wygląda niebezpieczna sytuacja. Jak być bezpiecznym na drodze po zmierzchu? O tym mówili policjanci z Moniek drużynie skautów z Białegostoku wykorzystując „Odblaskowy eksperyment”.

W miniony piątek wieczorem monieccy policjanci zorganizowali na terenie Gimnazjum  w Mońkach „odblaskowy eksperyment”. Do eksperymentu mundurowi zaprosili drużynę dziewcząt skautów Europy z Białegostoku  przebywające na zimowisku w Mońkach. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze, a potem pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Eksperyment odbył się na terenie Gimnazjum, w nieoświetlonym i zaciemnionym pomieszczeniu. Mundurowi kierowali światło latarek w kierunku dzieci, które były niewidoczne pomimo włączonych świateł. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby bardzo niebezpiecznie. Chwilę później wszystko się zmienia. Co do tego się przyczyniło? Dziewczynki umieszczają na swoich ubraniach odblaski. Ta krótka pozorowana sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze. Po zakończeniu eksperymentu, mali skauci otrzymali od policjantów element odblaskowy. 

Policjanci przypominają!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Apelujemy do mieszkańców, aby zakładając odblaski pamiętali o swoim bezpieczeństwie.