SEZON MOTOCYKLOWY I ROWEROWY OTWARTY. KIEROWCO PATRZ W LUSTERKA - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

SEZON MOTOCYKLOWY I ROWEROWY OTWARTY. KIEROWCO PATRZ W LUSTERKA

Data publikacji 16.04.2019

Właśnie rozpoczął się okres, kiedy na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. W odróżnieniu od kierowców samochodów, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści nie są chronieni karoserią, poduszkami powietrznymi czy pasami. Widząc kierowcę jednośladu, myślmy o nim jako o człowieku, a nie o pojeździe. Apelujemy, aby w tym czasie kierowcy samochodów zachowali szczególną ostrożność.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się kierowcy jednośladów. Rowerzyści, motorowerzyści oraz motocykliści, w konfrontacji z samochodem, zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski ochronne. Nie mają oni poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Brawura i nadmierna prędkość to jedno, nieuwaga i nieostrożność kierowców to drugie. Rozwagę na drogach powinni zachować i kierowcy samochodów osobowych i jednośladów. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Motocykliści często uznawani są jako kierowcy nadużywający prędkości, łamiący wszelkie możliwe przepisy ruchu drogowego jednak, nie każdy z nich chce być utożsamiany w ten sposób. Są i tacy, którzy jeżdżą dojrzale i rozważnie, przestrzegają przepisów i nie szarżują.

Pamiętajmy, że życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom zarówno motocykli i samochodów. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści. Każdy jest takim samym użytkownikiem drogi.

 

Zasady bezpiecznego zachowania dla kierowców samochodów: 

- Myśl o motocyklu jak o człowieku, nie pojeździe

- Rozglądaj się uważnie, szczególnie na skrzyżowaniach, podczas zmiany pasa i skrętów w lewo 

- Zachowaj dystans przynajmniej czterech sekund od motocykla

- Uważaj na motocykle i motorowery wiozące pasażerów

- Udostępnij miejsce na wygodne manewrowanie na boki 

- Pamiętaj: motorowerzyści to często nieletni i niedoświadczeni kierowcy!

 

Sezon wiosenno-letni wiąże się także niestety z kradzieżami jednośladów. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.

Pamiętajmy, aby:

- nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej, nawet na chwilę, bez dozoru, czy uprzedniego zabezpieczenia,

- pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowanego łańcucha, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia zawsze będą tańszy niż nowy rower

- zawsze należy przypinać rower za ramę do trwałego i mocnego elementu, np. stojaków rowerowych typu U;

- zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych

- zdjęcia roweru, a także jego oznakowanie znacznie ułatwiają jego identyfikację w przypadku kradzieży.