Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – podsumowanie 2019 roku - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – podsumowanie 2019 roku

Data publikacji 03.01.2020

Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego to wciąż poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każda nietrzeźwość - zarówno ta kierowcy samochodu, roweru, innego pojazdu czy pieszego – niesie za sobą realne ryzyko wystąpienia groźnego zdarzenia drogowego, którego następstwem może być kalectwo lub śmierć jednego z uczestników. Nawet ryzyko utraty prawa jazdy, zaostrzone kary oraz liczne kontrole Policji nie działają na wyobraźnię wszystkich kierujących. Już 1 stycznia monieccy policjanci musieli interweniować wobec 43 - latka, który zdecydował się na jazdę po spożyciu alkoholu. Jak ustalili policjanci kierowca jadąc BMW na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas a następnie do rowu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed sądem.

O bezpieczeństwie na drogach decyduje poczucie odpowiedzialności, przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ale też bezwzględna trzeźwość każdego kierującego pojazdem. Zapomniał o tym mieszkaniec powiatu monieckiego, który w sylwestrową noc zdecydował się na jazdę po spożyciu alkoholu.  W rejonie miejscowości Jasionówka, na prostym odcinku drogi, 43 - letni kierowca BMW stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas a następnie do rowu. Mężczyzna trafił do szpitala. W związku z podejrzeniem kierowania pojazdu w stanie nietrzeźwości została mu pobrana krew na zawartość alkoholu w organizmie.  Teraz za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowie przed sądem. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Przez cały rok monieccy policjanci prowadzili działania ukierunkowane na ujawnianie przestępstw i wykroczeń drogowych, a w szczególności nietrzeźwych kierowców.  Funkcjonariusze obecni byli na drogach powiatu monieckiego, zwracając szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, sprawdzali ich trzeźwość czy stan techniczny pojazdów. W 2019 roku odnotowali 30 wypadków drogowych oraz 311 kolizji, w których zginęło 5 osób, a 31 zostało rannych. Doszło do 4 potrąceń pieszych, w których zginęła 1 osoba, a 3 zostały ranne. Zatrzymano 116 nietrzeźwych kierujących oraz 31 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Łącznie monieccy policjanci ujawnili 6964 wykroczeń drogowych, w tym 3841 dotyczących przekroczenia dozwolonej prędkości. Sprawdzili stan trzeźwości 18 517 kierowców, zatrzymali 357 dowodów rejestracyjnych oraz wystosowali 41 wniosków do zarządcy dróg o poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Monieccy policjanci apelują do osób wsiadających za kierownicę aut o rozsądek i odpowiedzialność oraz o to, by miejsce kierowcy w pojazdach zajmowały jedynie osoby bezwzględnie trzeźwe. Niestety niektórzy wciąż pozostają głusi na te apele. Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa! Reagujmy, gdy widzimy nietrzeźwą osobę za kierownicą i informujmy o tym policjantów. Funkcjonariusze sprawdzają każdy taki sygnał.