KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ - BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ - BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WAKACJI

Data publikacji 24.06.2020

Wkrótce rozpoczynają się wakacje. Okres letni, to także czas wypoczynku, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Aby urlop był udany, warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. Jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających. W tym roku, podczas codziennych patroli funkcjonariusze będą również reagować wobec osób, które korzystając z czasu wolnego nie przestrzegają obostrzeń związanych z COVID-19. Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń stróżów prawa i kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem oraz ostrożnością.

Przed nami, oczekiwany przez wszystkich, okres wakacji. Dla wielu z nas będzie to czas urlopów i wypoczynku nad wodą. Wypoczywając, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Stosujmy się również do obostrzeń związanych z koronawirusem. W przestrzeni publicznej zachowujmy bezpieczną 2-metrową odległość od innych osób, a jeżeli z różnych powodów jest to niemożliwe zasłaniajmy usta i nos.

Podczas wakacyjnych działań policyjni motorowodniacy, patrole zmotoryzowane i piesze zadbają o bezpieczeństwo wszystkich turystów odwiedzających nasz powiat. Drogówka będzie natomiast czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli najpierw w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Pamiętajmy!

- Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie, czy w skrytce bankowej niż w domu.

- Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste.

- Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

- Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

- Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

 

  • policjant kontroluje bezpieczeństwo osób nad wodą
  • sprawdzanie stanu trzeźwości kajakarza