Nie dajmy się uzależnieniom od narkotyków ! - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Nie dajmy się uzależnieniom od narkotyków !

Data publikacji 26.06.2020

Dziś obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii” ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku, znany także jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.

Celem obchodów tego dnia jest szczególne zwrócenie uwagi na problem używania narkotyków i leków.  Dzień ten jest też okazją do pokazania osobom uzależnionym, że przy wsparciu ze strony bliskich i specjalistów możliwy jest powrót do życia bez narkotyków.

Statystyki podają, że w efekcie zażycia substancji psychoaktywnych każdego roku w Polsce umiera blisko 200 osób.

Szczególne miejsce w promocji zdrowia zajmuje  edukacja na temat  zagrożeń związanych z zażywaniem nowych narkotyków zwanych potocznie dopalaczami. Wysoka toksyczność oraz nieprzewidywalny skład tych substancji sprawiają, że  są one najgroźniejszymi dostępnymi substancjami psychoaktywnymi na rynku, gdzie jednorazowe zażycie może się skończyć zatruciem, a nawet śmiercią.

Zbiegający się z okresem wakacyjnym Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii  nie jest przypadkiem. To właśnie wakacje są sprzyjającym okresem, podczas którego wiele młodych ludzi sięga po raz pierwszy po narkotyki. Początkowe eksperymentowanie potraktowane jako dobra zabawa, może jednak mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.

Dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach przypominają i apelują, aby w tak szczególnym dniu pochylić się nad problematyka walki z uzależnieniami od narkotyków i dopalaczy i na wszelkie możliwe sposoby stawić im czoła!