Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Moniecka policja apeluje – zachowaj ostrożność na drodze oraz przestrzegaj przepisy ruchu drogowego

Data publikacji 01.04.2019

Rozpoczęła się wiosna, a w raz z nią lepsza pogoda. Pamiętajmy, że warunki atmosferyczne mają decydujący wpływ na liczbę wypadków drogowych. Im lepsza pogoda, tym kierujący odczuwają większy komfort jazdy, a więc pozwalają sobie rozwijać większe prędkości, a te podnoszą liczbę wypadków. Najwięcej zdarzeń przypada na okres wiosenno - wakacyjny. To właśnie w tym czasie najczęściej podróżujemy, a pogoda sprzyja zwiększonej prędkości i mniejszej ostrożności. Już w miniony weekend monieccy policjanci odnotowali na terenie powiatu monieckiego trzy kolizje drogowe. Ponadto jeden z kierowców stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem karnym za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 63 km/h.

Mimo, iż weekendowe zdarzenia drogowe okazały się niegroźne to jednak nadmierna prędkość oraz niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego może doprowadzić do tragedii. Dlatego mundurowi apelują o ostrożną jazdę.  

Ponadto wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mońkach ujawnili kolejnego pirata drogowego, który przekroczył dozwoloną prędkość o 63 km/h. Nieodpowiedzialnemu kierowcy mazdy zostało zatrzymane prawo jazdy oraz został  ukarany mandatem karnym w wysokości 400 złotych i 10 punktami karnymi. Knyszyn, ulica Obozowa, to jedno z tych miejsc, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych i które lokalni mieszkańcy wskazują na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożenie. Jak widać aplikacja działa i przynosi zamierzone efekty.

Monieccy policjanci przypominają również, że właśnie rozpoczął się okres, kiedy na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. W odróżnieniu od kierowców samochodów, rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści nie są chronieni karoserią, poduszkami powietrznymi czy pasami. Widząc kierowcę jednośladu, myślmy o nim jako o człowieku, a nie o pojeździe. Apelujemy, aby w tym czasie wszyscy kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Motocykliści często uznawani są jako kierowcy nadużywający prędkości, łamiący wszelkie możliwe przepisy ruchu drogowego jednak, nie każdy z nich chce być utożsamiany w ten sposób. Są i tacy, którzy jeżdżą dojrzale i rozważnie, przestrzegają przepisów i nie szarżują. Pamiętajmy, że życzliwość, uprzejmość, ostrożność – to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom zarówno motocykli i samochodów. Szanujmy użytkowników drogi, nieważne czy są to pojazdy rolnicze, rowerzyści, samochody, czy motocykliści. Każdy jest takim samym użytkownikiem drogi.