Zmiany w organizacji ruchu - Akcja "ZNICZ 2019" - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w organizacji ruchu - Akcja "ZNICZ 2019"

Data publikacji 30.10.2019

Zbliża się 1 listopada dzień, w którym większość z nas będzie odwiedzać groby swoich bliskich znajomych. W tym czasie na ulicach znacznie wzrośnie liczba użytkowników dróg. Funkcjonariusze KPP w Mońkach, tak jak każdego roku, będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy. Tegoroczna akcja „Znicz" rozpocznie się 31 października i potrwa do 3 listopada

Dzień zmarłych dla zdecydowanej większości społeczeństwa jest okresem zadumy, refleksji i wspomnień. To właśnie w okresie Dnia Wszystkich Świętych dynamicznie zwiększa się ruch na drogach, a co za tym idzie rośnie liczba zdarzeń drogowych.

Sprawujący kontrole  funkcjonariusze Policji  będą prowadzić szczegółowy nadzór przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Dodatkowe patrole pojawią się również na głównych ciągach komunikacyjnych. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, a w szczególności na najbardziej pospolite jakimi są: nadmierna prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie się pieszych i kierujących wobec nich. Na  ulicach naszego powiatu pojawią się również nieumundurowane patrole Policji, które mają za zadanie wyeliminowanie z naszych ulic kierowców znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwym lub pod działaniem środków narkotycznych.

Monieccy policjanci w ramach prowadzonych działań sukcesywnie przypominać będą
o obowiązujących przepisach dotyczących obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu,
do którego należy się stosować. Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec taką osobę z dużej odległości i bezpiecznie ją ominąć.

Pamiętajmy – NOŚMY ODBLASKI - bądźmy widoczni na drodze!

 

Utrudnienia w ruchu:

Zmiana organizacji ruchu obowiązuje na czas świąt Wszystkich Świętych:

  • Mońki ul. Małynicza droga jednokierunkowa od plebanii do ul. Witosa
  • w rejonie cmentarzy w Knyszynie i Downarach w ciągu drogi krajowej DK 65 usytuowane będą dodatkowe znaki „B-36” – ZAKAZ ZATRZYMYWANIA SIĘ.

KIEROWCO !!!
przeczytaj uważnie i przemyśl poniższe rady

Bądź czujny

Bez wątpienia potrafisz prowadzić, słuchać radia, myśleć o swoich sprawach i wciąż zachować kontrole nad samochodem. Jednak okres Akcji Znicz to bardzo dziwny czas. Nie dość, że na drogi wyjeżdża ogromna ilość pojazdów, to jeszcze w wielu z nich siedzą zmęczeni, podirytowani ludzie. Ogranicz swoje zaufanie – zarówno do własnych, jak i cudzych umiejętności. Bądź czujny, staraj się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu. Zachowuj bezpieczną odległość od samochodu przed tobą.

Nie śpiesz się i nie wyprzedzaj na siłę

Przy zatłoczeniu i pogodzie, jakie przeważnie panują w okresie Akcji Znicz, pośpiech zabija. I to dosłownie. Nie śpiesz się i nie staraj się nikogo na siłę wyprzedzać.

Uważaj na pieszych

Pamiętaj, że poza tym całym chaosem, który odbywa się pomiędzy samochodami, istnieją jeszcze piesi – najdelikatniejszy element ruchu drogowego. Zwalniaj w pobliżu przejść dla pieszych, bez znaczenia na to czy widzisz kogoś, czy nie. Ta część roku nie oferuje dobrej widoczności. W ostatnim momencie może się okazać, że jednak ktoś chciał przejść.

Odstaw alkohol

Wystarczy, że drogi są zatłoczone samochodami pełnymi zdenerwowanych i śpieszących się ludzi. To naprawdę nie jest dobry pomysł, by dokładać do tego alkohol. Na te kilka dni odstaw nawet dozwolone 0,2 ‰.

Trzymaj się prawego pasa

Staraj się jechać prawym pasem. Lewy służy przede wszystkim do wyprzedzania.

 

 

Naczelnik WRD KPP w Mońkach  asp. sztab. Sławomir Dziekoński

Pliki do pobrania

  • 975.83 KB
    mapa zmiany organizacji ruchu