Cofanie licznika. Policja kontroluje kierowców - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Cofanie licznika. Policja kontroluje kierowców

Data publikacji 11.02.2020

Od 1 stycznia 2020 roku policjanci nie tylko sprawdzają dokumenty, trzeźwość kierowcy i stan techniczny pojazdu, ale spisują też wartość licznika kilometrów. Są już pierwsze efekty nowych przepisów - monieccy policjanci ujawnili 8 aut, których liczniki były mniejsze niż w czasie badań technicznych.

Już w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów, monieccy funkcjonariusze ujawnili ponad 8 przypadków ingerencji we wskazania drogomierza. Pamiętajmy że cofnięcie licznika to przestępstwo ścigane z urzędu, za które grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306 a kk prowadzone będzie w tej sprawie postępowanie, oraz może dojść do zabezpieczenia pojazdu przez Policję. Policjanci będą wyjaśniać w jaki sposób doszło do zmiany wskazań licznika i kto ponosi za to odpowiedzialność.

Apelujemy też do kierowców, aby w trakcie przeglądu swoich pojazdów weryfikowali, czy stan licznika z drogomierza jest taki sam, jak wprowadza diagnosta do Centralnej Ewidencji Pojazdów.