UWAGA NA OSZUSTÓW DZIAŁAJĄCYCH METODĄ "NA KORONAWIRUSA" - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

UWAGA NA OSZUSTÓW DZIAŁAJĄCYCH METODĄ "NA KORONAWIRUSA"

Data publikacji 19.05.2020

Czas panującej pandemii COVID-19 to również okres wzmożonej aktywności oszustów internetowych, wykorzystujących obecną sytuację. Tym razem cyberprzestępcy posłużyli się wiadomością sms, przekierowującą do fałszywej strony banku. Niczego nieświadoma ofiara straciła 5000 złotych.

Wczoraj, tuż po 20, 37-letnia monieczczanka otrzymała na swój telefon wiadomość tekstową. Z jej treści wynikało, że z powodu dezynfekcji przesyłki konieczna jest niewielka dopłata. Niczego niepodejrzewająca kobieta skorzystała z przesłanego w wiadomości linku i rozpoczęła logowanie na stronie, do której została przekierowana. Tam wybrała swój bank i rozpoczęła procedurę związaną z opłaceniem kosztów dezynfekcji przesyłki. Strona na którą została przekierowana była fałszywa, a wszystkie informacje w postaci loginu i hasła do konta trafiły do cyberprzestepców. Ci z kolei posłużyli się nimi do logowania na prawdziwe konto pokrzywdzonej. Kobieta potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła smsowego, dostała powiadomienie o próbie zalogowania na konto. 37 – latka w trakcie blokowania konta widziała jak z konta znikają różne kwoty pieniędzy. Łącznie straciła 5000 złotych.

Obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, przestępcy wykorzystują obawy ludzi budując różne historie, które mają na celu uwiarygodnienie ich przestępczych działań. Przestrzegamy przed otwieraniem wiadomości od nieznanych nadawców i korzystania z przesyłanych przez nich linków.